Literatura

Aaron Mahnke – The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy

dnia

patronat

„The World of Lore: Niegodziwi śmiertelnicy” to druga część popularnej serii Aarona Mahnke, opowiadająca przerażające, czasem zdawałoby się nawet, że nieprawdopodobne historie. Tym razem autor skupia się jednak nie na mitycznych potworach różnej maści, ale na ludziach, którzy skłonni byli do popełniania zbrodniczych czynów. Jeśli więc lubicie się bać, a jednocześnie intryguje Was historia, to polecam „Niegodziwych śmiertelników”. Dzięki tej książce poznacie wiele makabrycznych, ale równocześnie szalenie interesujących, historii ludzkiej nikczemności, wynikającej z chciwości, zabobonów lub po prostu najzwyklejszego zła…

Aaron Mahnke to urodzony gawędziarz, który swoje historie snuje niczym popularne opowieści z dreszczykiem. Nie brak tu delikatnie akcentowanej ironii, pewnej lekkości bajania, która ma nieco łagodzić ich makabryczną – jak by nie patrzeć – treść. Nie są to też historie dokumentalne sensu stricte. Autor opiera się, rzecz jasna, na faktach, na rzeczywistych zdarzeniach, jednak stara się przede wszystkim, by opowieść brzmiała ciekawie, niekoniecznie ściśle faktograficznie. To nie dokument, a raczej historia stylizowana na dokument, forma reportażu sięgająca zdarzeń z zamierzchłej przeszłości. Nie zmienia to faktu, że „Niegodziwi śmiertelnicy” (co zresztą zapowiada sam tytuł), skupiają się na pokazaniu wielu obliczy zła, kryjącego się w człowieku. Mroczne fascynacje, przesądy, wiara w nadnaturalne zjawiska i działania, a czasem też zwyczajna chciwość, brak skrupułów, pragnienie łatwego, bezproblemowego życia – wszystko to pchało bohaterów Mahnkego do popełniania zbrodni. Jednak nie sam jej fakt, ale sposób, charakter działania, czy popełnianych czynów sprawiły, że trafiły one na radar naszego dokumentalisty, a potem finalnie na karty książki.

Tym co uderza najbardziej w tych historiach jest fakt, z jaką łatwością wielu naszym pobratymcom (pozornie wydawać by się mogło, że takim samym jednostkom ludzkim, jak my) przychodziło pozbawianie bliźnich życia, niejednokrotnie dla własnej, przyziemnej korzyści. Jednak po drugiej stronie medalu znajdują się zbrodnie powodowane niezrozumieniem, lękiem przed odmiennością. Jak słusznie wspomina w książce sam Mahnke, boimy się tego, czego nie rozumiemy. I choć w dawnych epokach tyczyło to w dużej mierze odmienności powodowanej względami chorobowymi, anatomicznymi itd., to obecnie ten schemat zachowań, wbrew pozorom, nie zniknął, ale nadal funkcjonuje w społecznej świadomości. Co, samo w sobie, jest i przykre i przerażające zarazem. Autor pisze o czynach, które motywowane były lękiem, i jako takie może i są zrozumiałe, wytłumaczalne, ale jednak nadal nie do usprawiedliwienia. Znajomość motywu nie czyni niewinnym sprawcy zbrodni. Może go tłumaczyć, jego motywację, często bezsilność, ale nijak nie rozgrzesza.

Opowieści o makabrycznych zbrodniach (bądź próbach dokonania takowych) znalazły niepoślednie miejsce w opracowaniu Mankhego. „Niegodziwi śmiertelnicy” to opowieść o rozlicznych, czasem zaskakujących wizerunkach zła w ludziach, nieraz kryjącego się za maskami poczciwości, czy niewinności. I przez to, że ich obnażenie jest tak zaskakujące i niespodziewane, oblicza te zdają się być straszniejsze.

Polecam wszystkim, których ciekawią mroczne, krwawe zagadki z przeszłości. Czasem wyjaśnione (a ich sprawcy ukarani), a czasem do dziś owiane mgłą tajemnicy. Podane w sposób przystępny, nie przesadnie dosadny, ale przyswajalny. Z jednej strony wydaje się, że czynienie z tak makabrycznych zdarzeń formy popkulturowej rozrywki jest nieetyczne, ale z drugiej pozwala nam poznać kilka okruchów historii i poznać odrobinę więcej odpowiedzi dotyczących natury człowieka. Także od tej gorszej strony…

5 out of 6 stars

Recenzent: Mariusz „Orzeł” Wojteczek

Aaron Mahnke – The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy
Tytuł oryginalny: The World of Lore: Wicked Mortals
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawca: Zysk i Ska 2019
Ilość stron: 392

Polecamy także