Literatura

Adam Christopher – Stranger Things. Ciemność nad miastem

dnia

Lekturę drugiej książki wchodzącej w skład uniwersum „Stranger Things” kończyłam niemal równocześnie z trzecim sezonem tej produkcji, co zapewne spotęgowało emocje związane tak z powieścią, jak i serialem, ale już w tym miejscu przyznam, że ta opowieść podobała mi się bardziej niż poprzednia. Jeśli taka tendencja zwyżkowa się utrzyma, to będę mocno trzymać kciuki aby uniwersum było pod względem literackim rozwijane dalej, bo od lat uważam, że papier jest często lepszym nośnikiem emocji niż szklany ekran, a tu akurat mogą się te media doskonale uzupełniać.

Jeśli „Mroczne umysły” Gwendy Bond były książką dobrą, czy też satysfakcjonującą, to „Ciemność nad miastem” zachwyca. Pierwsza książka z uniwersum to dramat z elementami thrillera parapsychologicznego, drugi to kryminał podszyty nutą sci-fi, choć elementy tego drugiego pozostają raczej w sferze domysłów, niż realnego zaakcentowania w treści, co ma z kolei uzasadnienie w rzeczywistości serialowej. „Mroczne umysły” stanowią doskonały przykład tego, jak fantastycznie mogą współgrać ze sobą dwie dziedziny sztuki posługujące się różnymi środkami wyrazu ale funkcjonujące w ramach jednej wykreowanej rzeczywistości.

Lata 70’ to bardzo interesujący czas w historii Ameryki. Wojna wietnamska wciąż zbiera żniwo. Jim Hopper jest jednym z jej weteranów. Po powrocie postanawia, wraz z rodziną, uciec z małego miasteczka Hawkins w stanie Indiana do Nowego Jorku, gdyż jak sam twierdzi, potrzebuje poczuć, że robi coś naprawdę ważnego, że jest potrzebny. A to miasto jak żadne inne potrzebuje pomocy.

Rok 1984. Hawkins w stanie Indiana. Pierwsze święta, które Jim Hopper spędza ze swoją przybraną córką „Nastką” upływają leniwie i spokojnie. Senna, zimowa atmosfera wprawia dziewczynkę w lekkie znudzenie, a to owocuje wciągnięciem Hoppera w rozmowę na temat jego przeszłości. Pytania zadane przez El prowadzą ich do Nowego Jorku roku 77’ i jednego z najtrudniejszych śledztw z jakim przyszło Jimowi się mierzyć.

W powieści mamy dwie linie czasowe opisane powyżej. Relacja między „Nastką” a Hopperem jest tutaj tylko delikatnie zarysowana, a to może rozczarować wszystkich tych, którzy spodziewają się w tej książce większej ilości odwołań do rzeczywistości znanej z serialu, jednak to właśnie Jimowi poświęcona jest ta książka, co widać wyraźnie już od pierwszych stron. Bohater ten rozwija się przez trzy sezony telewizyjnej produkcji, jednak jego przeszłość i to co go kształtowało, w większości, pozostaje dla widzów zagadką. Adam Christopher, autor „Ciemności nad miastem”, właśnie dzięki zastosowaniu retrospekcji, rozjaśnia nieco jego historię i ukazuje jego postać w zupełnie innym świetle. Nie zrozumcie mnie źle, Jim to naprawdę fajny facet, ale z fabuły powieści wyłania się człowiek ciepły, niepozbawiony humoru i bystry, w serialu wszystkie te jego cechy (przynajmniej początkowo) wydają się być mocno przytłumione. Drugą gwiazdą tej historii jest detektyw Delgado, nowa partnerka Hoppera, jedna z pierwszych kobiet pracujących na tym stanowisku, istotka niebezpieczna – posiadający jasny umysł i ostry język. Między tą dwójką iskrzy, aż miło (oczywiście nie w kontekście romantycznym).

Zagadka kryminalna nie jest specjalnie skomplikowana, ale umiejętne prowadzenie tropów daje czytelnikom poczucie, że skrywa ona więcej niż w rzeczywistości, i wrażenie to pozostaje nawet po jej zakończeniu – zważywszy na fakt, że Hopper może spojrzeć na śledztwo sprzed lat z nowej perspektywy, z większą świadomością istnienia tego co niewytłumaczalne. To miły ukłon w stronę serialu. Warto jednak podkreślić, że książką tą mogą się również zainteresować osoby, które serialu nie widziały (oczywiście przydałoby się wiedzieć kim są jej bohaterowie), bo jako powieść kryminalna sama w sobie sprawdza się równie świetnie jak część uniwersum. To literatura lekka, pozbawiona zbytecznej brutalności, jej celem nie jest szokowanie czytelnika, a zapewnienie mu rozrywki – i w takiej formie sprawdza się doskonale.

5 out of 6 stars

Recenzentka: Żaneta Fuzja Krawczugo

Adam Christopher – Stranger Things. Ciemność nad miastem
Tytuł oryginalny: Stranger Things. Darkness on the Edge of Town
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Wydawca: Poradnia K (2019)
Ilość stron: 350

Polecamy także