Audiobook

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz – Przestraszenia. Horrory na faktach

Opublikował

dnia

Dawno minęły czasy, kiedy książki w wersji audio nagrywane były głównie dla osób niedowidzących albo w formie słuchowisk radiowych. Dziś już trudno mówić o lepszych i gorszych lektorach audiobooków, częściej zwraca się uwagę, że lektor jest lepiej lub gorzej dobrany do tekstu, który czyta i nie raz okazuje się, że ten, którego uznało się za kiepskiego świetnie sprawdzał się przy okazji interpretacji innego tekstu. Kameralne słuchowiska radiowe zostały zaś wyparte przez superprodukcje z obsadą i efektami dźwiękowymi, których twórcy niejednego filmu mogliby pozazdrościć. Trudno się więc dziwić, że na rynku audiobooków pojawiły się także seriale, czyli książki w odcinkach pisane typowo pod kątem wydania ich w wersji dźwiękowej.

Jednym z takich seriali jest „Przestraszenia. Horrory na faktach” pary kulturoznawców: Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza. Już tytuł wskazuje, że nie mamy do czynienia z fikcją literacką. Serial składa się z ośmiu zamkniętych odcinków, z których każdy opisuje zdarzenia czy zjawiska, które mogłyby posłużyć za fabułę filmu czy powieści (niektóre zresztą bywały inspiracją dla pisarzy i scenarzystów). Pierwszy odcinek poświęcony jest śpiączkowemu zapaleniu mózgu – chorobie, która rozpowszechniła się na świecie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Chorobie, która sprawiała, że człowiek zasypiał, niekiedy na miesiące czy lata, niekiedy zaś nie budził się nigdy. Owszem, chory mógł wstać z łóżka… tylko przypominał wówczas zombie, i to raczej takie znane z kultu voo doo, niż z apokalipsy zombie – poruszał się bez sensu i celu, nie bardzo wiedząc kim jest. Epidemia jak się nagle pojawiła, tak nagle wygasła i tak naprawdę nigdy do końca nie została przebadana, nie ustalono też jej przyczyn. Kolejne odcinki opisują równie niepokojące wydarzenia i zjawiska. Jest historia Barbary Ubryk – kobiety zamurowanej na kilkadziesiąt lat w klasztorze; udokumentowane opowieści o nawiedzonych domach; historie miejskich kanibali, występnych mnichów czy mroczna strona odkryć polskiej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej. Tak naprawdę trudno znaleźć wspólny mianownik wszystkich opowiedzianych w serialu historii, chyba że uznamy, iż jest nim fakt, że wszystkie są niepokojące i wszystkie są udokumentowane.

Dobrze dobrany jest tytuł cyklu: „Przestraszenia”. Słuchając opowieści bowiem niekiedy można się przestraszyć, natomiast z pewnością nie przerazić. Przestraszyć się można też wyłącznie wtedy, gdy się o opisywanych lub podobnych przypadkach wcześniej nie słyszało. Nie oznacza to jednak, że serial nie jest wart przesłuchania – wręcz przeciwnie, autorzy podejmują tu sprawy, o których jeśli kiedyś było głośno, to dziś już mało kto pamięta. Szkoda tylko, że wszystkie one są potraktowane dość ogólnikowo – każdy odcinek trwa zaledwie około pół godziny (czas poszczególnych odcinków waha się od 25 do 35 minut).

Ludzie słuchają audiobooków w różnych okolicznościach. Serial autorstwa Haski i Stachowicza może się świetnie sprawdzić, jeśli czasu na słuchanie książki jest mało. Odcinki są zamknięte, więc nie ma obaw, że praca czy inne pilne zajęcie przerwie słuchanie w najciekawszym momencie. Muzyka pojawiająca się na początku potrafi obudzić równie skutecznie jak poranna kawa, a niepokojąca interpretacja Jakuba Wieczorka sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Oczywiście z pewnością nie zaszkodzi słuchanie więcej niż jednego odcinka na raz, gdyż z uwagi na różnorodność poruszanej tematyki niemożliwością jest, by wszystkie historie zlały się w jedną.

Jeśli powiedziałabym, że serial Haski i Stachowicza mną wstrząsnął – skłamałabym. Nie powiem też, że mnie przestraszył. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnie posłuchałabym drugiej serii niepokojących historii, które wydarzyły się naprawdę. Wszak nie od dziś wiadomo, że scenariusze pisane przez życie nie raz bywają bardziej niesamowite od tych fantastycznych.

4 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz – Przestraszenia. Horrory na faktach
Wydawca: Storytel Original (2018)
Czyta: Jakub Wieczorek
Czas nagrania: 8 x 35min

Polecamy także