Literatura

Alex Kava – Instynkt Łowcy

Opublikował

dnia

„Instynkt Łowcy” to czwarty tom z cyklu perypetii Rydera Creeda, byłego wojskowego, obecnie zajmującego się tresurą psów poszukiwawczych. Nikogo nie zdziwi, że po raz kolejny jego ścieżki krzyżują się z drogą Maggie O’Dell, ulubioną bohaterką autorki. Nikt jednak nie spodziewa się, w jaki sposób to spotkanie się rozwinie.

Alex Kava przyzwyczaiła czytelników do pewnego poziomu i stylu, dlatego dziś, po napisaniu przeszło dwudziestu powieści, nietrudno zgadnąć, czego można spodziewać się po kolejnym tytule sygnowanym nazwiskiem amerykańskiej autorki. Tradycyjnie mamy do czynienia z psychologicznym thrillerem, gdzie mroczne tajemnice z przeszłości dają o sobie znać. Skoro pojawia się Maggie O’Dell, profilerka FBI, i to wcale nie na drugim planie, jasne jest, że będzie równie mrocznie co intrygująco, ale też i przyjaźnie dla czytelnika. Warto wspomnieć o tym, że choć Kava porusza czasem ciężkie tematy w swoich powieściach, tak zwane „pióro” ma lekkie i wyjątkowo dynamiczne, przez co każdy kolejny jej utwór pochłania się w tempie natychmiastowym. Nie ma co ukrywać, ktokolwiek zetknął się z którymkolwiek cyklem autorki, sięgnie chętnie po każdą kolejną jej powieść. Warto pamiętać, by nie przedawkować i raczyć się książkami na przemian z innymi dziełami literackimi.

W „Instynkcie Łowcy” na główny plan wychodzi tragedia Rydera, która prześladuje go od wielu lat. W dzieciństwie jego jedenastoletnia siostra została porwana i do dziś nie odnaleziono żadnego jej śladu. Między innymi dlatego Ryder szkoli psy do poszukiwania zaginionych osób lub chociaż ich szczątków. Pewnego dnia otrzymuje elektryzującą informację od swojej przyjaciółki, Maggie O’Dell, która właśnie zatrzymała w Nebrasce mężczyznę podejrzanego o handel dziećmi. W jednym z pomieszczeń, pośród wielu zdjęć porwanych i zaginionych małoletnich ofiar znajdowała się fotografia przedstawiająca Rydera i jego siostrę… Mężczyzna nie waha się ani chwili i wyrusza na jej poszukiwania.

Choć odsłony cyklu z Ryderem są zdecydowanie mniej mroczne (i mniej brutalne) niż te, w których prym wiedzie O’Dell, to temat poruszony w „Instynkcie Łowcy” i sama intryga nie pozwalają powiedzieć, że mamy do czynienia z literaturą łatwą, prostą i przyjemną. Według statystyk, współcześnie w Nebrasce, co miesiąc na sprzedaż w Internecie wystawia się około 900 osób. Znaczną część stanowią dzieci. Ten wstrząsający i ponury fakt wpływa niewątpliwie na rozwój fabuły, ale tym razem nie same wydarzenia są najważniejsze. W gruncie rzeczy bowiem powieść stanowi swoistą formę ekspozycji i prezentacji nowych, intrygujących bohaterów – Olivii, matki Rydera, czy Jasona, wojskowego weterynarza, który pomaga w rozwiązaniu sprawy, a przede wszystkim – czworonożnych przyjaciół człowieka. Kava poświęca dużo uwagi umiejętnościom i tresurze psów, zwraca uwagę na szkolenie i relacje tresera z pupilem. Z drugiej strony, daje o sobie znać jej psychologiczne zacięcie bowiem w dużej mierze koncentruje się na destruktywnych aspektach porwań i zaginięć, opisując ludzi, którzy próbują poradzić sobie na różne sposoby ze stratą.

„Instynkt Łowcy” to powieść, po którą sięgną wszyscy fani autorki, ale też dobra okazja dla tych, którzy dotąd nie czytali żadnego utworu Alex Kavy. Wprawne pióro, wszystkie znaczące dla cykli postacie, mocny i ponury temat, ale przedstawiony bez nadmiernego epatowania drastycznymi scenami. Stosowne retrospekcje i wyjaśnienia nie pozwalają się zgubić. Można jedynie utyskiwać nieco na zakończenie, ale jak już wspomniałem wcześniej – nie ono jest w tej powieści najważniejsze.

 

4 out of 6 stars

Recenzent: Łukasz Radecki

Alex Kava – Instynkt Łowcy
Tytuł oryginalny: Lost Creed
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawca: HarperCollins Polska (2018)
Ilość stron: 464

Polecamy także