Literatura

Alex Kava – W ułamku sekundy

Opublikował

dnia

W przypadku kryminałów i thrillerów o sukcesie serii niekoniecznie decyduje powodzenie pierwszego tomu (który w zasadzie tylko zwiastuje, czy warto w dany cykl inwestować), ale tom drugi ujawniający potencjał i możliwości autora. Tym sposobem można odkryć, skąd wzięła się popularność Maggie O’Dell, bohaterki stworzonej przez Alex Kavę.

„W ułamku sekundy” jest bezpośrednią kontynuacją „Dotyku zła”, dlatego tych, którzy nie czytali pierwszej części odsyłam najpierw do niej przede wszystkim dlatego, że w tej części bohaterka ściga znów tego samego psychopatę, z tą różnicą, że zna już jego tożsamość. Warto jednak zaznaczyć, że choć znajomość wcześniejszych losów O’Dell znacznie wzbogaca powieść, nie jest niezbędna do zapoznania się z tą lekturą. Tym bardziej, że ta od początku wciąga jak wirnik sokowirówki.

Akcja rozpoczyna się kilka miesięcy po wydarzeniach przedstawionych wcześniej. Maggie, specjalistka od portretów psychologicznych seryjnych morderców, przyczyniła się do ujęcia groźnego przestępcy zwanego wśród agentów FBI Kolekcjonerem, ponieważ kolekcjonował ofiary, zanim pozbywał się ich w wyjątkowo okrutny sposób. Schwytanie mężczyzny zdawało się położyć kres koszmarowi, ten jednak zdołał zbiec i postanowił wziąć brutalny odwet na tej, która przyczyniła się do jego złapania. Pościg rozpoczyna się na nowo, ale tym razem psychopata ma inne plany. Gra, do której zmusza Maggie, jest szczególnie niebezpieczna i perfidna bowiem szaleniec postanowił nie tylko zniszczyć O’Dell, ale również złamać ją psychicznie.

Z jednej strony mamy tutaj wszystko, co decydowało o sukcesie pierwszej części – wyraziste zbrodnie, krwawe, drastyczne ale nie przesadzone opisy brutalnych zachowań psychopaty, wiarygodną psychologicznie główną bohaterkę i mnóstwo wartkiej akcji, a także specyfikacji pracy psychologa. Z drugiej, dochodzi jeszcze motyw zemsty, zastępujący poszukiwanie tożsamości mordercy, co autorka wykorzystała znakomicie, potęgując atmosferę napięcia i zaszczucia, gdy Kolekcjoner (pozwolę sobie go tak nazwać, by nie zdradzać personaliów mordercy tym, którzy pierwszej części nie znają, a jednak tu zabrnęli) stopniowo krzywdzi osoby z jej otoczenia, zacieśniając przy tym pętlę wokół szyi bohaterki, a przy tym przyciskając ją mocno do muru, by zmusić do złamania jej własnych zasad, przekroczenia granicy, zza której nie ma już powrotu.
Oczywiście, fakt, że mamy do czynienia z drugim tomem cyklu, który na tę chwilę składa się z jedenastu części, psuje nam trochę kwestię ostatecznego rozwiązania wewnętrznej i moralnej walki głównej bohaterki. Znaczący jest także sposób przedstawienia zdarzeń, szczególnie w zestawieniu z tym, że Maggie właśnie się przeprowadziła i jest odcięta od swoich przyjaciół i znajomych, co z kolei pogłębia jej alienację i obsesję.

„W ułamku sekundy” to mocny, zapadający w pamięć thriller, którego główni bohaterowie nie dają się tak łatwo wymazać z pamięci, nawet jeśli człowiek czyta hurtowo tego typu literaturę. Wraz z tomem pierwszym obowiązkowa lektura dla miłośników mocnej literatury i tych, którzy chcą sprawdzić fenomen Alex Kavy.

5 out of 6 stars

Recenzent: Łukasz Radecki

Alex Kava – W ułamku sekundy
Tytuł oryginalny:Split Second
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawca: HarperCollins Polska (2018)
Ilość stron: 448

Polecamy także