Audiobook

Andrzej Sapkowski – Wiedźmin. Sezon burz

Opublikował

dnia

1bd091d55422

Po czternastu latach od ukazania się ostatniego tomu Sagi, trzynastu od kiedy światło dzienne ujrzał zbiór opowiadań, w skład którego wchodziły dwa o Geralcie z Rivii, wiedźmin powrócił. W 2013 roku ukazała się najnowsza powieść z białowłosym wiedźminem w roli głównej, by rok później pojawić się także w wersji audio. Wydarzenia opisane w „Sezonie burz” rozgrywają się przed tymi znanymi z Sagi, ale już po rozpadzie związku wiedźmina z czarodziejką Yennefer.

W najnowszej powieści Andrzeja Sapkowskiego znanych bohaterów odnajdujemy takimi, jakimi ich poznaliśmy: Geralt wciąż kocha Yennefer, co nie przeszkadza mu pozwalać się uwodzić innym czarodziejkom. Nadal dzielnie i zawsze zwycięsko walczy z potworami i nadal pakuje się w kłopoty, z których czasem dzięki własnej sile i sprytowi, czasem dzięki pomocy  przyjaciół, udaje mu się jakoś wyplątać. Podobnie nie zmieniają się: występująca tu niemal epizodycznie Yennefer i nieodmiennie towarzyszący wiedźminowi bard Jaskier. Sapkowski zdążył już przyzwyczaić czytelników, że akcja jego powieści toczy się szybko i skręca w najmniej oczekiwanych kierunkach, i tak też jest w „Sezonie burz”. Jak poprzednio, nadal sporo jest nawiązań do licznych baśni i podań, choć realia świata, w którym przyszło żyć Geraltowi z Rivii, momentami do złudzenia przypominają naszą rzeczywistość. Włącznie z tym, że komornik wchodzi na konto wiedźmina. Do tego humor nieco bardziej rubaszny, niż dawniej, i niekiedy nieco nazbyt soczyste dialogi. Czyli żadnych rewelacji nie ma, ale klimat wciąż ten sam, więc wielbiciele cyklu nie powinni poczuć się zawiedzeni. Zwłaszcza że pojawiające się pod koniec powieści słowa: „Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…” dają nadzieję, że jeszcze nie raz białowłosy wiedźmin pojawi się w księgarniach. I może zaskoczy czymś więcej, niż tylko niespodziewanym powrotem.

Powieść „Sezon burz” nie budzi takich emocji, jakie budził dawny cykl o wiedźminie. Jednak w wersji audio robi już zdecydowanie większe wrażenie. To nie po prostu przeczytana książka, to – podobnie jak „Krew Elfów” – superprodukcja. W dodatku bardzo dobrze zrealizowana. W roli narratora jak zwykle rewelacyjny Krzysztof Gosztyła. I choć nie wątpię, że już on sam potrafiłby sobie poradzić z całą powieścią, reszta aktorów bynajmniej nie stanowi tylko tła dla narratora. Krzysztof Banaszyk jako wiedźmin – dobry, ale nic ponad to. Zdecydowanie przebija go Sławomir Pacek w roli Jaskra: nie dość, że irytujący dokładnie tak, jak irytować potrafił bard w książce, to jeszcze całkiem nieźle śpiewa. Zwracają uwagę także bohaterowie drugoplanowi: Anna Dereszowska jako Yennefer, Marian Opania, Adam Ferency czy Henryk Talar… Najsłabiej wypada Karolina Gorczyca w głównej kobiecej roli: pięknej i przewrotnej czarodziejki Koral. Jednak Gorczyca to jedyny słaby punkt „Sezonu burz” w wersji audio – zarówno reszta obsady, jak i efekty dźwiękowe sprawiają, że wysłuchana powieść z pewnością na dłużej pozostanie w pamięci niż przeczytana.

5 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Andrzej Sapkowski – Wiedźmin. Sezon burz
Wydawca: Fonopolis superNOVA (2014)
Czyta: 84 aktorów
Czas nagrania: 13:31

Polecamy także