Literatura

Anne Rice – Książę Lestat

Opublikował

dnia

ksiaze lestat

Lestat powraca. Po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać go w przełomowym dla nurtu horroru wampirycznego „Wywiadzie z wampirem” (1976; wydanie pol. 1992) Anny Rice. Później pojawiał się na kartach kolejnych tomów, tworzących „Kroniki Wampirów”, jednak dopiero najnowsza opowieść ukazuje go w pełnej okazałości. Jest to możliwe ponieważ w najnowszej opowieści, jej tytułowy bohater staje się nie tylko – jak dotychczas – kronikarzem zdarzeń, ale też ich uczestnikiem, którego czyny opisuje kto inny. Jednakże Lestat z najnowszej opowieści nie jest już tym samym wampirem, którego dzieje mogliśmy poznać zarówno w „Wywiadzie…”, jak i „Wampirze Lestacie”. To nie istota poszukująca sposobów na uniknięcie osamotnienia wynikającego z nieśmiertelności. Bohater najnowszej powieści Rice to celebryta, świadomy swej sławy; co więcej: sława, jaką się cieszy, sprawia, że nie brak chętnych do podszywania się pod niego. Pojawia się jednak nowe zagrożenie, a wykorzystywanie Daru Ognia do eliminacji słabych osobników sprawia, że społeczność wampirów staje w obliczu kryzysu. Tym bardziej, że pojawia się nowe zagrożenie – Głos, odpowiedzialny za owe zabójstwa, zaś organizacja Talamaska, o której pierwsze wzmianki zawiera „Królowa Potępionych” (1988; wydanie pol. 2000) nadal działa.

W cyklu Rice najbardziej fascynuje jego niemalejąca atrakcyjność. Z pewnością ma na nią wpływ artyzm opowieści, jednak trwające blisko cztery dekady lekturowe zainteresowanie „Kronikami Wampirów” nie jest kwestią przypadku. Owszem, Rice zdarzało się obniżyć loty, jednakże i wówczas czas poświęcony na przeczytanie tego czy innego tomu trudno było uznać za stracony. Tym bardziej zatem powinna ucieszyć miłośników jej talentu informacja, że „Książę Lestat” to pierwsza z planowanej kontynuacji „Kronik Wampirów”.

Do utworu dołączone zostały trzy aneksy: pierwszy stanowi przypomnienie pochodzenia Krwi – dary, dzięki któremu nieumarli zyskały swoją tożsamość. Drugi to słowniczek zawierający charakterystykę najważniejszych pojęć z wampirzej wyobraźni; nie brak w nim również omówienia nadprzyrodzonych zdolności („darów”), dzięki którym wampiry mogą panować nad otoczeniem. Ostatni dodatek ma inny charakter: to streszczenie kolejnych tomów współtworzących „Kroniki Wampirów”; biorąc pod uwagę, że „Książę Lestat” to trzynasty tom opowieści, rzecz wydaje się potrzebna tym bardziej, że w najnowszym utworze przywoływanych jest wiele zdarzeń tworzących kanwę chronologicznie wcześniej napisanych opowieści.

Kto przed zagłębieniem się w nową powieść o Lestacie, chciałby szybko przypomnieć sobie wczesne dzieje tego bohatera, może zaopatrzyć się w audiobook „Wywiad z wampirem” w hipnotyzującej interpretacji głosowej Miłogosta Reczka. Ponad szesnaście godzin nagrania umożliwia nie tylko przypomnienie, od czego zaczęła się lekturowa przygoda z wampirycznymi bohaterami cyklu Rice; mroczny, zdystansowany ton lektora pozostaje w pamięci na długo, w jakiś niesamowity sposób wpływając na lekturę najnowszej opowieści o perypetiach nieumarłych.

5 out of 6 stars

Recenzent: Adam Mazurkiewicz

Anne Rice – Książę Lestat
Tytuł oryginalny: Prince Lestat
Tłumaczenie: Jan Andrzejewski
Wydawca: Rebis (2015)
Liczba stron: 590

Polecamy także