Recenzja

Ash vs Evil Dead, sezon 1

Opublikował

dnia

Dwadzieścia trzy lata przyszło czekać fanom Ashleya „Asha” Williamsa, aby ten znów skopał tyłki demonom. W Halloween odbyła się premiera pierwszego odcinka serialu będącego kontynuacją kultowej trylogii „Evil Dead”. Wszyscy, którzy obawiali się, że produkcja stacji Starz nie dorówna swoim legendarnym poprzednikom, mogą odetchnąć z ulgą. Już w pilocie czuć ducha produkcji Sama Raimiego: w zdjęciach, w charakteryzacji czy w efektach specjalnych.

Po 30 latach Bruce „Ash” Campbell nie stracił nic ze swojego stylu. Teraz jest starszy, z brzuszkiem, bez dłoni, ale za to z kultową strzelbą i legendarną piłą mechaniczną na podorędziu. No i w gotowości, by stawić czoła szatańskim pomiotom. Nadal bywa też niesforny, czego dowodem jest punkt wyjścia całej historii: zło powraca, ponieważ Ash przesadził z jointami i zdecydował, że dla rozrywki poczyta swojej kochance wersety z Necronomicon Ex-Mortis. Kapitalne!

Za produkcję odpowiada stara ekipa, a za kamerą pierwszego odcinka stanął jedyny człowiek, który miał prawo to zrobić. A jak wiadomo, reżyser Raimi + aktor Campbell = zero kompromisów. Spodziewajcie się więc sporej dawki gore oraz pokładów fantastycznego humoru. Co więcej, nie zapomniano o tym, że horror ma przede wszystkim straszyć, a więc są momenty, zupełnie jak w pierwszej części. Na dodatek jest to groza z klasą, zaskakująca również klasycznymi, analogowymi efektami i świetną charakteryzacją, zwłaszcza jak na warunki telewizyjne.

Już od pierwszego odcinka nie ma mowy o nudzie. Lekko zdziadziałego Asha wciąż roznosi energia i nie potrzeba mu wiele, by przypomniał sobie, jak miażdżył demony dekady temu. Akcja jest więc porywająca, dynamiczna i świetnie wyreżyserowana, nawet jeśli w wielu miejscach trąci kiczem. I co z tego? Przecież „Evil Dead” taki właśnie ma być!
Znów czuję się jak dziecko w lunaparku, ponieważ symbol lat 80. (i początku 90.) powraca w glorii i chwale. Odniosłem wrażenie, że twórcy bawili się na planie równie dobrze, co widzowie oglądając dziś efekt ich prac. To dla nich jak beztroski powrót do piaskownicy i wykreowanego dawno temu świata, który ma do dziś całą rzeszę wiernych fanów.

Najsłabszą póki co stroną „Ash vs Evil Dead” są aktorzy drugoplanowi. Ani chuderlawy Pablo (Ray Santiago), ani zgrabna twardzielka Kelly (Dana DeLorenzo) nie powalili mnie na łopatki, ale to dopiero początek. Być może z czasem uda im się wyjść z cienia genialnego Bruce’a Campbella i zabłysnąć na ekranie.

Jeśli poziom pilota zostanie utrzymany, wszyscy fani „Evil Dead” będą nosić Campbella i Raimiego na rękach. Wszystko na to wskazuje, ponieważ stacja Starz, nie czekając na wyniki oglądalności swojej nowej produkcji, w ciemno zamówiła drugi sezon. Nam pozostaje więc tylko zakrzyknąć: „GROOVY”!

5 out of 6 stars

Recenzent: Piotr Pocztarek

Ash vs Evil Dead
Tytuł oryginalny: Ash vs Evil Dead
Kraj: USA (2015)
Twórca: Ivan Raimi, Sam Raimi, Tom Spezialy
Obsada: Bruce Campbell, Jill Marie Jones, Ray Santiago, Dana DeLorenzo
Dystrybutor: Starz

Polecamy także