Audiobook

Dariusz Domagalski – Vlad Dracula

Opublikował

dnia

Po tym, jak popkultura niemal całkowicie wyeksploatowała Draculę, wampira stworzonego przez Brama Stokera, przyszedł czas na pierwowzór krwiopijcy, czyli hospodara wołoskiego Vlada Draculę, zwanego Palownikiem. Początkowo pojawiały się naukowe biografie, próbujące oddzielić ziarno od plew, czyli powstałe jeszcze za życia hospodara mity dotyczące jego prawdziwych dokonań. Potem przyszedł czas na bardziej lub mnie fabularyzowane biografie. Do tych ostatnich zalicza się „Vlad Dracula” Dariusza Domagalskiego.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1462 roku, kiedy to król Węgier Maciej Korwin wysyła na Wołoszczyznę Jonasa Lechoczky’ego, by ten dowiedział się, czy znany z nienawiści do Turków hospodar Vlad Dracula będzie odpowiednim sojusznikiem w krucjacie chrześcijan przeciw Imperium Osmańskiemu. Kapitan Lechoczky wyrusza więc z niewielkim oddziałem Czarnych Legionów, by sprawdzić, jak liczne opowieści o krwawym hospodarze mają się do rzeczywistości.
Skoro bohaterem swojej powieści Domagalski uczynił żołnierza, a prolog do opisywanej historii stanowi bitwa pod Warną, miłośnicy scen balistycznych mogą spodziewać się prawdziwej uczty. I nie rozczarują się, gdyż Lechoczky towarzyszy Draculi w licznych bitwach. Tam bowiem najbardziej widać zarówno odwagę, jak i okrucieństwo Vlada Palownika. Rozmowy zaś, które prowadzi węgierski żołnierz zarówno z samym hospodarem, jego przybocznymi, jak i bratem – Radu Pięknym, choć częściowo pozwalają zrozumieć to okrucieństwo i nienawiść, jaką żywi do Imperium Osmańskiego. Jednak nie tylko skala okrucieństwa Draculi budzi przerażenie kapitana Lechoczky’ego. Pełniąc misję dla swojego króla żołnierz zaczyna dostrzegać niuanse wielkiej polityki. Takiej, w której nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś okrutny, czy jak bardzo wielkoduszny – ważne jest to, w jaki sposób można cię wykorzystać.

Domagalski dobrze odrobił zadanie domowe – w jego powieści widzimy Draculę takiego, jakim znamy go z historii – okrutnego dla poddanych i jeszcze bardziej dla wrogów. Przede wszystkim zaś będącego przedmiotem politycznych rozgrywek znaczniejszych od niego władców europejskich. Kto zdążył już zapoznać się z historią hospodara wołoskiego, z powieści Domagalskiego niczego nowego się nie dowie. Dla tych zaś, którzy nie mieli chęci lub siły przedzierać się przez biografie Palownika, „Vlad Dracula” może stanowić niezłe źródło wiedzy nie tylko o Draculi, ale i o czasach, w jakich żył. Powieść bowiem pisana jest językiem dużo bardziej przystępnym niż biografie, z którymi dane mi było się zapoznać.

„Vlad Dracula” wydany został w 2011 roku i powieść przeszła raczej bez echa. Dopiero w tym roku pojawiła się nakładem wydawnictwa Storybox w wersji audio, w interpretacji Wojciecha Masiaka – lektora cieszącego się ostatnio coraz większą popularnością, na którą w pełni zasługuje. Kto więc interesuje się Vladem Draculą albo tylko historią walk chrześcijaństwa z islamem, a wydanie książki przegapił, teraz ma szansę to nadrobić.

 

5 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Dariusz Domagalski – Vlad Dracula
Wydawca: Heraclon International (2018)
Czyta: Wojciech Masiak
Czas nagrania: 8:12

Polecamy także