Literatura

David Cronenberg – Skonsumowana

Opublikował

dnia

skonsumowana a

Nazwisko Davida Cronenberga z pewnością nie jest Wam obce, chociaż pierwsze skojarzenie prowadzi zapewne w stronę kinematografii. Kanadyjczyk znany jest z nakręcenia takich dzieł jak „Mucha”, „Videodrome” czy „Nagi lunch”, ale mało kto wie, że popularny reżyser zaczął ostatnio parać się również pisarstwem. „Skonsumowana” to jego debiutancka powieść, w której znajdziemy wiele elementów charakterystycznych dla twórczości filmowej Cronenberga. Jesteście gotowi na zgłębienie tajemnic rozkładu ludzkiego ciała i ducha?

Bohaterów powieści jest tak naprawdę kilku. Naomi i Nathan to reporterzy. Wiecznie zagonieni, ciągle w pogoni za dobrym tematem, w podróży z miasta do miasta, z kraju do kraju. Są parą, ale spotykają się głównie w wirtualnym świecie komunikatorów internetowych. Oboje są fetyszystami nowych technologii, uwielbiają korzystać z najnowszych zdobyczy techniki, a dyktafony i aparaty fotograficzne zajmują w ich życiu niezwykle ważne miejsce. Oboje wpadają właśnie na trop sensacyjnych spraw, które na zawsze zmienią ich życie. Naomi podąża tropem morderstwa francuskiej filozofki. Głównym podejrzanym jest mąż ofiary, Ariste Arosteguy, oskarżony o poćwiartowanie i pożarcie swojej żony Celestine. Dowodem w sprawie są szczegółowe, makabryczne zdjęcia. Równolegle Nathan zgłębia mroczne zakamarki umysłu genialnego chirurga, który przeprowadza bardzo intymną operację na pewnej kobiecie. Uczestniczący w zabiegu fotoreporter będzie miał szansę zajrzeć w głąb siebie i odkryć przerażającą prawdę dotyczącą swoich upodobań. Dwie z pozoru zupełnie odmienne sprawy okazują się być ze sobą misternie połączone siecią mniej lub bardziej nieprawdopodobnych intryg, w które zamieszane są również obce mocarstwa.

Tak, tak, Cronenberg nie bawi się w półśrodki i za pomocą tych niecodziennych środków wyrazu pozwala czytelnikom zajrzeć głęboko w najmroczniejsze zakamarki swojej psychiki. Autor najlepiej porusza się wśród postaci skrajnie dziwnych, specyficznych i zdegenerowanych, a jednocześnie stosunkowo normalnych, jak na współczesne realia. Możemy przebijać się przez kolejne warstwy tej literackiej ciekawostki, odkrywając co i rusz nowe smaczki i odniesienia, z których większość pewnie i tak na zawsze pozostanie ukryta w pokręconym umyśle Cronenberga.

„Skonsumowana” to powieść ciężka. Osobiście miałem wrażenie, że wielokrotnie wymykała się autorowi z rąk, co i rusz rozłażąc się w szwach. Pewnie trzeba byłoby przeczytać ją jeszcze kilka razy, poszerzyć horyzonty, bliżej poznać parę akademickich osobowości czy dogłębniej zainteresować się nowymi mediami, aby w pełni ją docenić. Pytanie czy jesteście na to gotowi?

Książka kipi od seksu czy raczej erotyki, od filozoficznych rozważań i od smakowitej, soczystej groteski. Jednak to co zaczynało się tak apetycznie, szybko staje się nudne i zbyt zagmatwane. Z czasem jako czytelnikowi przestało mi zależeć na bohaterach, bowiem wszyscy wydawali się antypatyczni. Nie interesowała mnie już nawet zagadka morderstwa, kiedy pewna część motywów i towarzyszących jej zabiegów została ujawniona. Potrafię docenić oryginalność powieści i zamierzenia autora tożsame z jego dokonaniami kinowymi, ale w formie książkowej jest to dla mnie danie nie do końca strawne. Chętnie zapoznam się natomiast z ekranizacją, która na pewno kiedyś powstanie z ręki samego Cronenberga.

3 out of 6 stars

Recenzent: Piotr Pocztarek

David Cronenberg – Skonsumowana
Tytuł oryginalny: Consumed
Tłumaczenie: Katarzyna Petecka-Jurek
Wydawca: Zysk i S-ka (2015)
Liczba stron: 384

Polecamy także