Audiobook

Jakub Małecki – Nowe życie. Sezon 1

Opublikował

dnia

Jakub Małecki dał się już poznać jako twórca fantastyki grozy, powieści, w których rzeczywistość miesza się z fantazją oraz powieści obyczajowych. W ubiegłym roku zaskoczył czytelników tworząc mocny, mroczny thriller. Gatunek ten, jak wynika z jego natury, powinien trzymać w napięciu, a forma serialu, bo tym właśnie jest „Nowe życie”, wymaga by w napięciu trzymał każdy jego odcinek. Co więcej, z każdym odcinkiem napięcie powinno rosnąć.

„Nowe życie” to dwie opowieści toczące się równolegle, przedstawiane przez dwóch narratorów. Pierwszy to Adam – student, który żeby uciec od problemów ze zbyt zaborczą dziewczyną, postanawia spędzić wakacje z ojcem, który właśnie przeszedł operację przeszczepu. W rodzinnej miejscowości spotyka się ze swoją pierwszą kochanką, podrywa młodą pielęgniarkę i z niepokojem obserwuje zmiany, jakie zaszły w zachowaniu ojca. Początkowo tylko zauważa komunikaty o zaginięciach młodych dziewcząt, z czasem przysłuchuje się im z coraz większą uwagą. Drugi bohater-narrator to Oblubieniec. Oblubieniec kocha swoją żonę, Helenę, ofiarowuje jej swoją miłość, całego siebie… tylko nie bardzo może zrozumieć, dlaczego Helena twierdzi, że ma zupełnie inaczej na imię. Co więcej z czasem zauważa, że chyba się pomylił, bowiem Kształt, w jego domu rzeczywiście nie jest ukochaną żoną. Wówczas Oblubieniec przemienia się w Tancerza.

Każdy z dziesięciu odcinków podzielony jest na dwie części: najpierw Adam opowiada o swoich przeżyciach z kobietami i niepokoju o ojca. Z każdym odcinkiem coraz mniej miejsca zajmują perypetie miłosne, coraz więcej dociekania, na ile osoba poddająca się operacji przeszczepu może upodobnić się do dawcy organu. W drugiej części zagłębiamy się w chory umysł Oblubieńca, i z każdym odcinkiem poznajemy go coraz dokładniej.

Dobre seriale mają to do siebie, że każdy odcinek kończy się w najciekawszym momencie. Konstrukcja „Nowego życia” sprawia, że efekt ten jest podwojony: kiedy Adam dochodzi do punktu zwrotnego swojej opowieści, do głosu dochodzi Oblubieniec, by również urwać w najciekawszym momencie. Na szczęście na kolejny odcinek nie trzeba – jak to dawniej w telewizyjnych serialach bywało – czekać cały tydzień. Wyjątkiem jest ostatni odcinek, którego zakończenie sprawia, że natychmiast szuka się pierwszego odcinka drugiej serii. Ta jednak jeszcze nie ujrzała światła dziennego.

Skoro „Nowe życie” to dwie opowieści dwóch krańcowo różnych mężczyzn, wypadałoby rolę każdego z nich powierzyć innemu aktorowi. Tak też uczynili twórcy serialu. Adam w interpretacji Macieja Kowalika to taki sympatyczny chłopak z sąsiedztwa, z którym chciałoby się umówić na piwo, i którego troska o ojca sprawia, że kibicujemy mu do końca. Oblubieniec w interpretacji Marka Kality to majstersztyk, psychopata idealny, jakiego chciałoby się nie raz spotkać na ekranie kina czy telewizora, ale nigdy, przenigdy nie stanąć na jego drodze w życiu. Krótko mówiąc: „Nowe życie” Jakuba Małeckiego to pozycja obowiązkowa dla miłośników audiobooków, nie sądzę bowiem, by czytanie tej powieści było choć w połowie tak emocjonujące jak słuchanie, choć nie wątpię, że gdyby ta historia ukazała się w wersji papierowej też spotkałaby się z ciepłym przyjęciem.

6 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Jakub Małecki – Nowe życie. Sezon 1
Wydawca: Storytel Original (2018)
Czyta: Marek Kalita, Maciej Kowalik
Czas nagrania: 10 x 45min

Polecamy także