Literatura

James Rollins – Labirynt kości

Opublikował

dnia

labirynt kosci

To już jedenasty tom historii z serii Sigma Force. Po raz kolejny spotkamy dobrze znanych bohaterów, dowiemy się nieco więcej o nich, poznamy nowe osoby i kawałek tego co Autor planuje dla niektórych w kolejnych tomach. Ale po kolei…

W Chorwacji dokonano dziwnego odkrycia. W kompleksie jaskiń świątynia katolicka skrywa szczątki neandertalskiej kobiety, ściany jaskiń pokryte są niesamowitymi malowidłami z monstrualnymi sylwetkami tajemniczych humanoidów. Zanim jednak cokolwiek więcej naukowcy zdążą się dowiedzieć o tym dziwnym miejscu zostaną napadnięci i uprowadzeni. Zdoła się ukryć tylko dwoje z nich – katolicki ksiądz i Lena Crandall, zajmująca się badaniem DNA ludzi pierwotnych. W tym samym czasie w ośrodku naukowym w Atlancie zostaje uprowadzona kobieta, pracująca nad teorią Wielkiego Skoku, siostra bliźniaczka uprowadzonej w Chorwacji Leny. Wraz z nią porwany zostaje dobrze nam znany z poprzednich części Sigmy Kowalski i jeden z najbardziej oryginalnych z bohaterów, jakich stworzył James Rollins.

Aby rozwiązać zagadkę porwania i ocalić uprowadzonych komandor Gray Pierce, Monk i Seichen będą musieli zrozumieć co łączy Wielki Skok, Chiny, jezuickiego księdza, którego potomni nazwali „jezuickim da Vinci”, a także odkryć kim są Czuwający… Już sam ten opis zapowiada, że w książce będzie się dużo działo. I rzeczywiście, Rollins nie zawodzi. Po kilku słabszych powieściach z serii Sigma teraz z książki na książkę jest coraz lepiej. „Labirynt kości” jest mroczniejszy, bardziej złowieszczy niż poprzednie tomy. Dużo tutaj nauki oraz historii i – za co cenię tak bardzo Autora – większość faktów, miejsc, opisów, faktów historycznych, teorii i odkryć jest zgodnych z prawdą. Oczywiście, wszystko to jest połączone w zupełnie fantastyczną historię, w której ważniejsza jest przygoda niż realizm, jednak sam fakt tak umiejętnego połączenia świadczy o kunszcie Autora. Opisy miejsc takich jak pekińskie ZOO Autor pisze z autopsji – był tam, widział, co widział to opisał. Zresztą właśnie ten realizm dodaje jeszcze smaku historii. Trochę inaczej rozkładają się akcenty na poszczególne postaci powieści. Więcej dowiemy się o Kowalskim, który z drugiego wysuwa się na pierwszy plan. No i z zakończenia wynika, że Rollins szykuje dla tego gburowatego osiłka nie najciekawszą przyszłość.

Ale sami się o tym przekonajcie. Ja polecam – jak zawsze w przypadku Rollinsa – „Labirynt kości”. To bardzo dobra książka, która pozwoli Wam przeżyć prawdziwą przygodę, dającą mnóstwo frajdy i zabawy, ale zmuszającą też do chwili refleksji nad człowieczeństwem i jego granicami.

Recenzent: Bogdan Ruszkowski

James Rollins – Labirynt kości
Tytuł oryginalny: The Bone Labyrinth
Tłumaczenie: Jan Kabat
Wydawca: Albatros (2016)
Liczba stron: 528
Bogdan Ruszkowski

od najmłodszych lat miłośnik horroru we wszystkich odmianach. Recenzent, grafik-rzemieślnik, propagator polskiego horroru – prowadzi stronę www.polskihorror.com.pl

Polecamy także