Audiobook

Luca D’Andrea – Lissy

Opublikował

dnia

Tyrol, lata 70. ubiegłego stulecia. Marlene Wegener, młoda i piękna żona gangstera postanawia uciec od męża. Zabiera z sejfu cenne kamienie, wsiada w samochód i odjeżdża. Po drodze ulega wypadkowi i tylko dzięki pomocy mieszkającego w górach samotnego bauera udaje jej się przeżyć. W gospodarstwie mężczyzny znajduje tymczasowe, jak mniema bezpieczne, schronienie. Klejnoty, które niewierna żona zabrała z sejfu nie należały jednak do jej męża. Ich właścicielem jest Konsorcjum – organizacja znacznie potężniejsza niż ta, którą kieruje Herr Weneger. Konsorcjum chcąc odzyskać swoją własność angażuje Zaufanego Człowieka, którego zadaniem jest odzyskanie szlachetnych kamieni, a także zabicie Marlene. Zaufany Człowiek zaś jest profesjonalistą w swoim fachu: skoro raz dostał zlecenie pozbawienia kogoś życia, znajdzie ofiarę choćby w piekle.

Śledząc proces dochodzenia do siebie pechowej uciekinierki w domu bauera i podejmowane próby jej odnalezienia, stopniowo poznajemy demony dręczące czwórkę głównych bohaterów. Każdy z nich bowiem ma jakiś sekret, każdy w młodości przeżył coś, co na zawsze zmieniło jego życie. Niekoniecznie na lepsze. Momentami właśnie odsłanianie tego, kim tak naprawdę jest uciekająca od ślepo zakochanego w niej męża Marlene Wegener; bezwzględny i pragnący by ludzie padali przed nim na kolana, Herr Wegener; samotnie żyjący na odludziu Simon Keller oraz piękny niczym hollywoodzki aktor i śmiertelnie skuteczny w działaniu Zaufany Człowiek, zdaje się być bardziej wciągające od dziejącej się „tu i teraz” akcji.

„Lissy” to wycieczka w głąb ludzkiej duszy; to opowieść o szaleństwie drzemiącym w ludziach, o skutkach traumatycznych doświadczeń doznanych w dzieciństwie i wczesnej młodości oraz o próbach radzenia sobie z nimi. Luca D’Andrea pokazuje, że zło może kryć się w każdym – zarówno w żyjącym z przestępczości bogatym mieszkańcu miasta, jak i w samotnym, żyjącym w zgodzie z naturą hodowcy bydła. Człowiek zaś nigdzie nie może być bezpieczny, przed złem nie da się bowiem ukryć ani wśród ludzi ani w ukrytym przed ich wzrokiem gospodarstwie. Tak samo jak nigdzie nie da się ukryć przed demonami przeszłości. To właśnie zagłębianie się w ciemne zakamarki ludzkiej duszy sprawia, że chociaż powieść momentami może odrzucać, to trudno się od niej oderwać. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z wersją audio w znakomitej interpretacji Kamila Prubana.

5 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Luca D’Andrea – Lissy
Tytuł oryginalny: Lissy
Tłumaczenie: Andrzej Szewczyk
Wydawca: Biblioteka Akustyczna (2018)
Czyta: Kamil Pruban
Czas nagrania: 11:04

Polecamy także