Patronat

Mapa Cieni

Opublikował

dnia

Czym jest „Mapa Cieni”?

Idea jest prosta – wydać książkę badającą tematykę nawiedzonych miejsc w naszym kraju. I pisząc „miejsca” mamy na myśli nie tylko same nawiedzone domy, ale i lasy, mieszkania, hotele, czy nawet mosty. Ale to nie koniec!

„Mapa Cieni” jest książką niezwykłą nie tylko ze względu na temat, który podejmuje, ale swoją dwoistość. Najprościej ujmując, „Mapa” łączy ze sobą publicystykę i beletrystykę. W równym stopniu. Jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego. Prawie rok czasu poświęciliśmy na zdobywanie informacji o niezwykłych miejscach w Krakowie i okolicach, odwiedzanie każdego z nich, rozmowy z mieszkańcami i wreszcie napisanie 15 reportaży.

Następnie poprosiliśmy grupę polskich pisarzy o napisanie opowiadań związanych z tymi miejscami, co też ochoczo uczynili. Z tych części składowych – ciężkiej pracy, dociekania prawdy i fikcji literackiej powstała unikalna mieszanka – „Mapa Cieni”.

Czyma są legendy miejskie?

Tak naprawdę legendy miejskie są… tekstowymi memami. Są to opowieści niesamowite rozchodzące się w sposób wirusowy, historie zataczające coraz większe koła i tym samym tracące wiarygodność. W „Mapie Cieni” próbujemy trafić po nitce do kłębka – do samego rdzenia danej legendy, sprawdzić, gdzie kryje się prawda i skąd dana historia pochodzi. W historiach o duchach natykamy się zwykle na prozę życia. Historie smutniejsze i bardziej tragiczne, niż zdawałoby się na początku.

Co znajdziesz na kartach książki?

W „Mapie Cieni” znajdziesz, Czytelniku, legendy w różnych stadiach ich rozwoju. Udało mi się wyselekcjonować trzy takie grupy – legendy rozwijające się, legendy w kwiecie wieku i takie, które przeszły już do kanonu. Te pierwsze to historie, które z reguły nie wyszły jeszcze poza pewien obszar oddziaływania – znają je miejscowi, ale nikt poza tym o nich nie słyszał, bądź docierają do szerszego grona osób w formie tak zmienionej, że wręcz nie da się ustalić, czy na pewno tu znajduje się źródło. Są też oczywiście i takie (znów posłużę się legendą lasu Witkowice), które miały potencjał, by szybko się rozprzestrzenić, ale raczej nie przetrwają próby czasu. W tej drugiej grupie znajdziesz miejsca o ugruntowanej pozycji, jak dom na Kosocickiej, czy na Woli Justowskiej. Te historie są z reguły budowane piętrowo, poszczególne ich rozdziały mogą się od siebie nieznacznie różnić, ale sens z reguły pozostaje ten sam – dwóch braci i zabójstwo, morderstwo na tle finansowym, dziwne odgłosy i psujące się przedmioty. Te historie wręcz rozkwitają i znane są szerokiemu gronu pasjonatów od wielu lat. Mają potencjał, by przejść do ostatniej grupy – kanonu legend. Jak legenda o Czarnej Damie z Podgórza, tak stara, że już niemal zapomniana.

I jest też jeszcze jedna, oddzielna historia. Osobiście uznaję to za największe nawiedzenie, z jakim się spotkałem, a jego fragmenty znajdziesz w każdym z opisanych przeze mnie miejsc, jeśli zechcesz znaleźć drugie dno. Nie znajdziesz tam duchów, ani też zdarzeń paranormalnych. Będzie za to szarość życia, bylejakość, bieda, frustracja i smutek. Nie duchy, poltergeisty czy straszydła, ale tragiczne i smutne ludzkie historie – szarość życia. Druga strona medalu. Tu już nie ma fascynacji – zostaje tylko groza.

– Ze wstępu do „Mapy Cieni”.

Spis treści

Jakie miejsca opisywaliśmy? Jakich pisarzy znajdziesz w naszej książce

NAWIEDZONY DOM W WIELICZCE #1
– „Cięcie” – Magdalena M. Kałużyńska

NAWIEDZONY DOM NA WOLI JUSTOWSKIEJ
– „Muzeum snów” – Dawid Kain

NAWIEDZONY DOM W WIELICZCE #2
– „Biel” – Łukasz Radecki

NAWIEDZONY HOTEL W KRAKOWIE
– „Granice synestezji” – Joanna D. Bujak

NAWIEDZONE MIESZKANIE NA STAROWIŚLNEJ
– „Porcelanowe pieski z zakurzonymi oczami” – Piotr Roemer

NAWIEDZOLNY LAS W WITKOWICACH
– „Ratunku! Trup i inne wypadki…” – Krzysztof T. Dąbrowski

NAWIEDZONY DOM W WITKOWICACH
– „Ostatnia podróż Zu” – Aleksandra Zielińska

NAWIEDZONA HALA W NOWEJ HUCIE
– „Wszyscy jesteśmy samotni” – Sylwia Błach

CZARNA DAMA Z PODGÓRZA
– „Trucizny w żyłach miasta” – Marek Grzywacz

NAWIEDZONY DOM NA KOSOCICKIEJ
– „Każdy człowiek ma swoją godzinę” – Michał Stonawski

MOST SAMOBÓJCÓW
– „Most samobójców” – Krzysztof Maciejewski

NAWIEDZONY FORT GRĘBAŁÓW
– „Jeździec” – Michał Gacek

CZŁOWIEK-PIES Z NOWEJ HUTY
– „Pies” – Rafał Christ

NAWIEDZONE OSIEDLE KALINOWE
– „Ładnym Łatwiej” – Kazimierz Kyrcz, Michał Walczak

NAWIEDZONY DOM W CHRZANOWIE
– „Galeria IX Mrocznych Obrazów” – Krzysztof Biliński

Wydawnictwo: Van Der Book

Polecamy także