Audiobook

Marc Elsberg – Blackout

Opublikował

dnia

blackout audio

Pewnego zimowego dnia w Europie dochodzi do pełnego zaciemnienia. Nagle na całym kontynencie następuje przerwa w dostawie prądu: w mieszkaniach brakuje nie tylko światła, ale i ogrzewania oraz wody, w nielicznych otwartych sklepach można płacić wyłącznie gotówką, sygnalizacja świetlna na ulicach zamiera… Wbrew oczekiwaniom to nie chwilowa awaria – wygląda na to, że prąd został odcięty na dobre. Każdy mijający dzień pogłębia panujący chaos, ludzie, początkowo solidarni, szybko zaczynają tracić to, co zwykło nazywać się ludzkimi odruchami. Administracja poszczególnych państw nie nadąża z zaspokajaniem podstawowych potrzeb obywateli…

Tymczasem władze, zarówno poszczególnych krajów, jak i organizacji europejskich, które wciąż jeszcze posiadają dostęp do prądu, usiłują dojść, co jest przyczyną blackoutu. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano trafia na ślad, sugerujący że to wszystko może być skutkiem ataku terrorystycznego. Czy jednak władze zechcą uwierzyć człowiekowi, który na swoim koncie ma udział w protestach przeciw panującemu porządkowi oraz wyrok skazujący za włamanie do cudzych komputerów?

Marc Elsberg w powieści „Blackout” dokładnie opisuje skutki przerwania dostaw prądu. To przecież nie tylko tytułowe zaciemnienie, brak prądu to także rozmrożona lodówka, brak ogrzewania w zimie czy niedziałająca klimatyzacja latem, brak możliwości ugotowania czy odgrzania czegokolwiek, a także brak wody w kranach i brak możliwości odprowadzania nieczystości. Mówiąc w skrócie: brak możliwości zwykłego, codziennego funkcjonowania. Oraz brak łączności z bliższą lub dalszą rodziną czy instytucjami mogącymi udzielić pomocy. O zakupach także można zapomnieć: jak bowiem dostać się do sklepu, w którym drzwi otwierają się automatycznie, jak zapłacić, gdy terminale nie działają, a i gotówki nie ma jak wypłacić z bankomatów? O operacjach czy nawet prostych zabiegach wykonywanych w szpitalach również można zapomnieć.

Jednak „Blackout” to nie paradokument mający ostrzec ludzi przed skutkami totalnego uzależnieniem od elektroniki. Powieść Elsberga to także bardzo dobry thriller apokaliptyczny. Austriak świetnie pokazuje nie tylko bezsilność ludzi wobec braku prądu, ale także panikę władz, próby ustalenia, do której z instytucji europejskich powinien zgłosić się człowiek mający podstawy sądzić, że wie, kto się kryje za atakami. Widać tu także świetnie, że pomimo dumy z „naszej” zachodniej demokracji, przepaść pomiędzy zwykłymi obywatelami a państwami czy Unią Europejską się pogłębia – instytucje i obywatele nie są wstanie darzyć się wzajemnym zaufaniem, co także zwiększa chaos wywołany nagłym brakiem prądu.

Kiedy brak czasu nie pozwala na przeczytanie powieści, dobrze jest wysłuchać jej w interpretacji dobrego i – co równie ważne – dobrze dobranego lektora. Oba te kryteria w przypadku pierwszej wydanej w Polsce powieści Marca Elsberga spełnia Jakub Wieczorek.

5 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Marc Elsberg – Blackout
Tytuł oryginalny: Blackout
Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Wydawca: Biblioteka Akustyczna (2015)
Czyta: Jakub Wieczorek
Czas nagrania: 23:35

Polecamy także