Literatura

Paul Davies – Oficjalny album Assassin’s Creed Unity

Opublikował

dnia

237047_oficjalny-album-assasins-creed-unity_679

Cała historia zaczęła się w 2007 roku. Wtedy to na rynku pojawiła się gra „Assassin’s Creed”. Historia odwiecznej walki między asasynami, a templariuszami okazała się na tyle nośnym tworzywem, że do dziś powstało siedem części tej gry (nie licząc dodatków).

 W listopadzie 2014 roku ukazała się siódma odsłona – „Assassin’s Creed Unity”. Akcja gry przenosi nas do Paryża w czasach Rewolucji Francuskiej. Sama gra krytykowana była za słaby scenariusz i mnóstwo bugów, które wręcz uniemożliwiały granie. Nie sposób jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż wizualnie jest to jedna z najpiękniejszych gier ubiegłego roku. I oto wydawnictwo Zysk i S-ka uraczyło nas bardzo efektownym albumem zawierającym prace koncepcyjne do gry (prawdę mówiąc zainteresował mnie on bardziej niż sama gra). Technicznie i merytorycznie to wydawnictwo stoi naprawdę na najwyższym poziomie.

 Album otwiera przedmowa Mohameda Gambouza – głównego projektanta gry „Assassin’s Creed Unity”. W krótkich słowach opisuje on zamierzenia, jakimi kierowali się projektanci gry. I trzeba przyznać, że oglądając album widać, że cztery składowe: światło-dym-rozpad-barwa, o których opowiada Gambouz są tutaj w stu procentach wykorzystane. Po krótkiej przedmowie przechodzimy do meritum. W dziesięciu rozdziałach poznajemy świat Paryża w przededniu i w trakcie Rewolucji Francuskiej. Jest to podróż fascynująca. Przepiękne, profesjonalnie przygotowane grafiki zaskakują artyzmem. To nie jest ot taka tam zwyczajna grafika komputerowa. To porządna praca, pełna światła, barw, emocji. Prawdziwy majstersztyk. Każda z grafik jest krótko opisana – pokazane jest jak odnosi się do konkretnych fragmentów gry. I tak od projektów postaci Arno – głównego bohatera, poprzez koncept arty jego siedziby, poprzez sojuszników i wrogów przechodzimy do kluczowych lokacji i wydarzeń z gry. Poznamy zatem Wersal, Luwr, ulice Paryża i jego kanały, katedrę Notre Dame i Bastylię. Pokazane są tutaj także Anomalie Czasowe występujące w grze – stąd przeniesiemy się do Paryża wieku XIX czy w czasie II wojny światowej. A wszystko to przepięknie namalowane, z dużą dbałością o szczegóły.

Jeśli chodzi o techniczną stronę albumu, to do wydawcy nie ma się o co przyczepić. Dobrej jakości papier kredowy, wysoka jakość druku, twarda oprawa z obwolutą, zszyty grzbiet – wszystko jak najwyższej jakości. „Oficjalny Album Assassin’s Creed Unity” to wydawnictwo ekskluzywne. Takie albumy chciałoby się oglądać codziennie. Jeśli jesteś fanem serii „Assassin’s Creed” to ten album jest czymś, co musisz mieć. A jeśli fanem gry nie jesteś tylko po prostu lubisz piękne, pełne emocji malarstwo – to ta pozycja także Ciebie wprawi w zachwyt.

 Aż muszę napisać – poproszę o tak pięknie wydane albumy z pracami na przykład Achilleosa, Edwardsa czy Franka Frazetty. Mam nadzieję, że wydawnictwo Zysk i S-ka pójdzie za ciosem i już wkrótce będziemy mogli się cieszyć kolejnymi, pięknymi publikacjami w tym duchu.

5 out of 6 stars

Recenzent: Bogdan Ruszkowski

Paul Davies Oficjalny album Assassin’s Creed Unity
Tytuł oryginalny: The Art of Assassin’s Creed: Unity
Tłumaczenie: Tomasz Zysk
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka (2014)
Liczba stron: 191

Polecamy także