Audiobook

Robert Gałka – Hrabia. Tom I: Karmannyj wor

Opublikował

dnia

hrabia

Fani cyklu Krzysztofa Spadło „Skazaniec” z pewnością pamiętają „Hrabiego” – człowieka, dzięki któremu Stanisław Stefan Żabikowski poznał wcale nie taki słodki, jak niektórzy twierdzą, smak zemsty. Debiutancka powieść Roberta Gałki, „Hrabia. Karmannyj wor” to pierwszy tom opowieści o Henryku Duszańskim zwanym Hrabią.

Fabuła powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Staszowie – małej miejscowości położonej na terenie zaboru rosyjskiego. Tam właśnie u boku ojca alkoholika wychowuje się młody Henryk Duszański. Tam też przypadkiem poznaje miejscowych złodziejaszków, u których wkrótce zaczyna brać lekcje złodziejskiego rzemiosła. Raz szybko dochodzi do wniosku, że takie życie mu się podoba… Na nic zdają się ostrzeżenia ojca i jednego z mentorów, Duszański, już wówczas nazywany Hrabią, z raz obranej drogi zejść nie zamierza.

Powieści z cyklu „Skazaniec” klasyfikowane są jako thrillery, stanowiącego spin off serii „Hrabiego” raczej trudno zaliczyć do tego gatunku. Mimo iż Gałka portretuje środowisko złodziei, powieści jego nie można nawet nazwać kryminałem. Chyba najbliżej jej do literatury obyczajowej, tylko ukazującej obyczaje specyficznego środowiska, o którym niewiele wiemy, gdyż literatura mu poświęcona praktycznie nie istnieje. Robert Gałka wiernie odtwarza realia życia w małej, prowincjonalnej miejscowości przełomu ubiegłych stuleci oraz realia życia złodziejskiego półświatka, ich zwyczaje i prawa. Dokładnie opisuje także metody nauki złodziejskiego rzemiosła: wyciągania niepostrzeżenie portfeli z kieszeni i torebek, gry znaczonymi kartami czy otwierania drzwi za pomocą wytrychów. Język zaś, jakim się posługuje, sprawia, iż odnieść można wrażenie, że czytamy autentyczne wspomnienia człowieka wychowanego w tamtych czasach i tamtych okolicach.

Wspomniałam, że wielbiciele „Skazańca” z pewnością chętnie bliżej poznają jednego z bohaterów serii, jednak nie ograniczałabym adresatów „Hrabiego” tylko do fanów twórczości Krzysztofa Spadło. Co więcej, ci, którzy nie zetknęli się jeszcze ze Stanisławem Stefanem Żabikowskim, nie będą z góry wiedzieć, kim w przyszłości stanie się Heniek Duszański, więc do postaci sympatycznego doliniarza mogą podejść bez uprzedzeń.

Czytając o projekcie serii spin off-ów „Skazańca”, cieszyłam się, że powstaną powieści, które pomogą mi skrócić czas oczekiwania na kolejną odsłonę więziennych przygód Ropucha. Tymczasem po przesłuchaniu pierwszego tomu „Hrabiego” wiem, że tak się nie stanie. Teraz będę z jednakową niecierpliwością wyczekiwać czytanych przez Leszka Wojtaszaka wspomnień Ropucha, co i wspomnień Hrabiego czytanych przez Kamila Prubana. Tak samo bowiem jak polubiłam Ropucha w interpretacji Wojtaszaka, polubiłam i Hrabiego w interpretacji Prubana. Co do tego drugiego lektora, w przeszłości miałam wątpliwości, czy jest on nijaki, czy po prostu doskonale wczuwa się w klimat powieści, które czytał. Teraz już wiem, że wcześniej był tak nudny, jak powieści, których słuchałam w jego interpretacji, w przypadku bowiem „Hrabiego” jest tak interesujący, jak jego bohater.

Podobnie jak powieści z cyklu „Skazaniec”, „Hrabiego” można zakupić na stronie wydawnictwa Kago.

6 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Robert Gałka – Hrabia, tom I: Karmannyj wor
Wydawca: Kago (2017)
Czyta: Kamil Pruban
Czas nagrania: 10:10

Polecamy także