Literatura

Robert Kirkman, Jay Bonansinga – Żywe trupy: Upadek Gubernatora. Część druga

Opublikował

dnia

TWD3_okladka_front_1500px

Wydana w lutym tego roku pierwsza część „Upadku Gubernatora” okazała się być przyzwoitą lekturą osadzoną w świecie „The Walking Dead” i wydawało się, że świetnie przygotowała grunt pod część drugą, w której dojść miało do spektakularnych i dramatycznych wydarzeń. O dziwo, wcale tak się nie stało – w najnowszy tomie napięcie opada, a lektura staje się męcząca.

Po starciu z doskonale znaną z komiksu i serialu Michonne, Gubernator ledwo wymknął się śmierci. Torturowany, prawie zaszlachtowany dochodzi do zdrowia bardzo powoli. W jego głowie tli się już przerażający plan zemsty na swojej oprawczyni i jej przyjaciołach. Pomóc mają mu w tym obywatele Woodbury, w tym Lilly Caul, bohaterka poprzednich tomów. Kto czytał pierwszą część (a zakładam, że pozostali nie zabrali się za niniejszą recenzję), wie że Lilly widzieliśmy ostatnio w stanie błogosławionym. To ciekawy przewrót fabularny, który niestety w drugim tomie został moim zdaniem całkowicie zaprzepaszczony.

Sama postać Gubernatora również jakby zbladła. Jay Bonansinga nie poświęcił jej odpowiednio dużo miejsca, w związku z tym sama chęć zemsty podpierana jest tu głównie licznymi przekleństwami i miotanymi gdzieniegdzie zdaniami pełnymi nienawiści. A chciałoby się więcej, zwłaszcza że tak złożona psychologicznie postać zasługuje na nieco inne podejście.

Kiedy fabuła się dłuży i całkowicie nie wciąga, czytelnik zaczyna zwracać uwagę na inne rzeczy. Bardziej niż kiedykolwiek zaczął mnie męczyć toporny styl pisarski, w tym silące się na obrazowość, wyszukane porównania okraszone licznymi epitetami. To, co na początku bawiło i umilało lekturę z czasem stało się dla mnie irytujące.

Druga część „Upadku Gubernatora” zamyka pewien rozdział w życiu Lilly Caul i mieszkańców miasteczka Woodbury. Ostateczne starcie z rezydentami pobliskiego kompleksu więziennego (czyli bohaterami znanymi z głównej linii fabularnej) i z hordami żywych trupów ani ziębi, ani grzeje. To, co powinno być główną atrakcją niniejszego tomu nie wzbudza żadnych emocji poza znużeniem, a napięcie które odczuwałem podczas lektury dwóch poprzednich książek bezpowrotnie uleciało. Również między bohaterami stworzonymi na potrzeby serii powieści można było rozbudować relacje, stawiając na ciekawe wątki obyczajowe przeplatające się z krwawą akcją. Potencjał był, ale przepadł wraz z decyzją autora by obrać inną drogę.

Wydawnictwo SQN już zapowiedziało kolejny tom przygód Lilly, który nosił będzie tytuł „Zejście” i pojawi się zapewne w przyszłym roku. Autor ma szansę od nowa zbudować interesujący wątek i poprowadzić go w tym pełnym niebezpieczeństw świecie. Z mojej strony będzie to ostatnia szansa.

3 out of 6 stars

Recenzent: Piotr Pocztarek

Robert Kirkman, Jay Bonansinga – Żywe trupy: Upadek Gubernatora. Część druga
Tytuł oryginalny: The Walking Dead: The fall of the Governor. Part Two
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawca: Wydawnictwo SQN (2014)
Liczba stron: 296

Polecamy także