Literatura

Samantha King – Wybór

dnia

wybor

Człowiek przez całe życie dokonuje wyborów. W zasadzie w każdej chwili podejmujemy decyzje (często nieświadomie), które ważą na naszym dalszym życiu. Jednak rzadko kiedy stoimy przed naprawdę dramatycznymi wyborami zmieniającymi nie tylko nasz los, ale także los innych. Przed takim traumatycznym i koszmarnym w skutkach wyborem została postawiona główna bohaterka debiutanckiej powieści Samanthy King. Jej świat skończył się w momencie kiedy usłyszała zdanie: „Wybierz które zginie, suko!”.

Madeleine właśnie zabrała się za przygotowanie najważniejszego dnia dla swoich dzieci. Dziś bliźniaki kończyły 10 lat. Z tej okazji zaplanowała przyjęcie. Niespodziewany gość przerywa przyjemną rodzinną atmosferę. Kiedy mała Annabel otwiera drzwi, nikt z domowników nie spodziewa się, że za nimi czeka śmierć. W jej rękach ląduje dziewczynka oraz jej brat, a Madeleine staje przed najgorszym wyborem w życiu. Musi zdecydować, które z jej dzieci umrze, by drugie mogło przeżyć…

Czy można wrócić do normalności wiedząc, że wydało się wyrok na jedno ze swoich dzieci? Nie da się, co udowadnia główna bohaterka powieści „Wybór”. Koszmar jakiego doświadczyła odciska piętno na wszystkich jej bliskich, a ona sama zamyka się w świecie przepełnionym poczuciem winy. Madeleine przeżywa ogromną traumę i autorce udało się doskonale ukazać jak silne i wyniszczające są emocje, które w niej zamieszkały. Całkiem zgrabnie wprowadza we wspomnienia bohaterki retrospekcje, które jednak niekoniecznie odzwierciedlają prawdziwe zdarzenia, przez co czytelnik początkowo może czuć się zaskoczony rozwojem sytuacji. I choć fabuła (jako całość) raczej nie będzie stanowiła ogromnej zagadki, to jednak sposób prowadzenia akcji oraz subtelne odkrywanie elementów układanki sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Wiem, co piszę – przeczytałam ją w jeden wieczór.

„Wybór” nie jest co prawda fenomenem wydawniczym, ale to naprawdę solidny i trzymający w napięciu debiut. Zanim Samantha King napisała swoją powieść, zajmowała się wydawaniem cudzych książek i wydaje mi się, że to obycie z literaturą jest wyraźnie widocznie w jej stylu. „Wybór” jest książką niejednoznaczną, bowiem równie wiele jest w niej cech thrillera, co powieści psychologicznej ze wskazaniem na wątki medyczne, napisaną zaskakująco lekko i swobodnie. Pomimo tego, że dotyka bardzo kontrowersyjnego tematu to jednak czyta się ją przyjemnie, co w moim słowniku oznacza, że nie wywołuje negatywnych emocji np. drastycznymi czy obrzydliwymi treściami.

Świetna książka na wakacje, gdyż nie wymaga od czytelnika całkowitej uwagi, nie wywołuje niesamowicie silnych emocji i na dodatek można ją nabyć w całkiem przystępnej cenie. Polecam!

Recenzent: Żaneta „Fuzja” Wiśnik

Samantha King – Wybór
Tytuł oryginalny: The Choice
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawca: Harper Collins Polska (2017)
Liczba stron: 352
Żaneta

Czyta, ogląda i wącha książki a także pracuje w ich otoczeniu. W szafie trzyma plecak spakowany na wypadek ewentualnej apokalipsy (najlepiej zombie). W wolnych chwilach wychowuje psa i uprawia kuking, czyli zamęcza domowników i internety swoim gotowaniem.

Polecamy także