Film

To

Opublikował

dnia

Okrzyknięty mianem Mistrza horroru Stephen King, ma tylu samo miłośników co przeciwników, a choć jego powieści są wznawiane praktycznie rok w rok bowiem dorastają kolejne pokolenia, które chcą je poznać, to nie można oprzeć się wrażeniu, że czasy tworzenia najlepszych historii ma już za sobą. Trudno jest jednak odmówić mu jednego – nikt inny nie potrafi tak doskonale oddać subtelnych relacji i więzów, którymi skrępowani są mieszkańcy małych społeczności. Takich społeczności, które zawsze skrywają jakąś paskudną tajemnicę. Takich społeczności, jak mieszkańcy miasteczka Derry z powieści „TO”. Pierwszy raz historia ta została przeniesiona na ekran w 1990 roku za sprawą telewizyjnego mini serialu o takim samym tytule. Dwadzieścia siedem lat później „TO” trafiło na ekran kinowy i odniosło, zasłużenie, ogromny sukces. Co więcej, moim zdaniem, „TO” jest najlepszym komercyjnym filmem grozy, jaki trafił do kin w 2017 roku i generalnie jednym z najlepszych horrorów ostatnich lat.
Lata 80’. W małym miasteczku Derry w stanie Maine zaczynają ginąć dzieci. Dorośli są bezsilni, bliscy zaginionych zrozpaczeni, a całe miasteczko zdaje się być pogrążone w jakimś półśnie. Bill to nastolatek, którego młodszy braciszek jest jednym z zaginionych dzieci. Chłopiec nie chce ustawać w poszukiwaniach brata, a właśnie zaczynają się wakacje, więc planuje namówić swoich przyjaciół by spędzili czas przeszukując kanały. Okazuje się jednak, że pod miastem mieszka potwór, który wprost uwielbia dzieci…

Film jest cudowny. Każda scena jest dopracowana i dopieszczona, a małoletni aktorzy, wcielający się w głównych bohaterów, wykazują się ogromnym talentem i dojrzałością charakterystyczną dla zawodowców z wieloletnim doświadczeniem. Stephen King nie miał szczęścia do ekranizacji swoich dzieł. Większość tych produkcji, jawiła się jako kino niskobudżetowe, nigdy nie spełniające ogromnych oczekiwań fanów pisarza, oraz ambicji twórców. W czym więc tkwi ziarno sukcesu Andresa Muschietti, który zresztą nie ma zbyt dużego doświadczenia na fotelu reżysera? Przede wszystkim udało mu się oddać charakterystyczny dla Kinga styl. Mieszkańcy Derry są w jakiś sposób groteskowi – miejscowi chuligani, którzy nie ograniczają się jedynie do słownych zaczepek lub przepychanek; nadopiekuńcze mamusie; czuli ojcowie, którzy w domu odsłaniają swoje prawdziwe oblicze, a wszystko to, skąpane w oparach obojętności ze strony reszty, wygląda na przerysowane i specjalnie ukazane, jako groteskowe, a z drugiej strony właśnie tak wygląda prawdziwe życie zwyczajnych ludzi, którzy dręczeni są przez swoje własne demony. Jedna z wyciętych scen (kiedy Billy podejmuje z rodzicami rozmowę na temat wycieczki) doskonale prezentuje ten ekranowy, ale jakże rzeczywisty świat. I w tym wszystkim nagle pojawia się Pennywise, ucieleśniający wszelkie możliwe koszmary mieszkańców miasteczka.

Atmosfera grozy jest budowana powoli. W scenach, w których pojawia się klaun, bywa jednak szokująco. Kiedy na ekranie go nie ma, widzowie nadal odczuwają napięcie za sprawą sugestywnej ale subtelnej muzyki oraz doskonałego montażu, który w zasadzie całkowicie pozbawił ten film dłużyzn. Właśnie dlatego tę trwającą ponad dwie godziny produkcję ogląda się z zapartym tchem bez poczucia znużenia. A humor, który za sprawą małoletnich bohaterów, pojawia się na ekranie skutecznie waży granicę między rasowym horrorem, a fantastycznym produktem popkulturowym, który w takiej formie spodoba się nawet tym widzom, którzy nie lubią się bać.

Widziałam „TO” już trzy razy, i na pewno będę do tego filmu wracać bowiem jest to dzieło hipnotyzujące, szalenie udane i przesycone melancholią lat 80’, które ostatnio przeżywają kulturowy renesans. Doskonała rozrywka – bawiąca, strasząca i prezentująca najwyższy kunszt kinematograficzny.
Wydanie DVD i Blu-Ray zawiera kilka smakowitych dodatków, które ukazują np. jak w rzeczywistości młodzi aktorzy reagowali na Billa Skarsgårda, wcielającego się w rolę tańczącego klauna oraz sceny wycięte, czy alternatywy, krótki ale zabawny, początek. Z czystym sumieniem polecam!

6 out of 6 stars

Recenzentka: Łucja Wczugo

To
Tytuł oryginalny: It
Kraj: USA (2017)
Reżyseria: Andy Muschietti
Obsada: Jaeden Lieberher, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lillis, Finn Wolfhard
Dystrybutor: Galapagos

Polecamy także