Audiobook

Łukasz Orbitowski, Michał Cetnarowski – Wywiad z Borutą

Opublikował

dnia

wywiad z boruta

Dziennikarka Wanda Tokarczyk karierę zawodową rozpoczynała jeszcze w czasach PRL-u. Upływający czas nie pozbawił jej pazura, i nadal, mimo upływu lat, jest w stanie skutecznie podjąć się najtrudniejszego nawet śledztwa dziennikarskiego. Nic więc dziwnego, że kiedy nagle znika znany biznesmen, twórca polskiego programu kosmicznego Jan Twardowski, Wanda podejmuje się próby jego odnalezienia. W trakcie poszukiwań udaje się jej dotrzeć do tajemniczego mężczyzny, będącego nieodłącznym towarzyszem zaginionego. Odnajdując go nie zdaje sobie sprawy, kim tak naprawdę jest ów cień Twardowskiego. Początkowo nie bardzo chce wierzyć, że rozmawia z samym Borutą, jednak rozmówca zrobi dużo, by ją w tym upewnić. Opowie dziennikarce nie tylko o tym, jak zawarł pakt z Twardowskim i jak ten mu się wymknął ale też przedstawi wybrane fragmenty dziejów Polski, w których odegrał kluczową rolę. Pokaże jej także jak wygląda, stworzone przez niego polskie piekło.

O ile trudno powiedzieć, by w trosce o interesy Polski odnosił szczególne sukcesy, o tyle piekło się Borucie naprawdę udało. Na pozór kary, które nałożone zostały na co bardziej grzesznych władców Polski początkowo wydają się banalne, jednak kiedy już wiadomo, gdzie tkwi haczyk tradycyjne kotły ze smołą mogą wydawać się całkiem pociągającą alternatywą. Dla ukaranego oczywiście, bowiem dla słuchacza kolejnym potwierdzeniem, że duet Łukasz Orbitowski/Michał Cetnarowski zasłużył na Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla w kategorii najlepsze opowiadanie.

„Wywiad z Borutą” to kolejny odcinek serii Legendy Polskie Allegro, wyraźnie nawiązujący do wcześniejszych odsłon cyklu. Biznesmen, którego poszukuje uparta dziennikarka, to ten sam Jan Twardowski, którego opłakuje żona w opowiadaniu Jakuba Małeckiego „Zwyczajny gigant” z antologii „Legendy Polskie”, oraz ten sam, którego odgrywa Robert Więckiewicz w filmach „Twardowsky” i „Twardowsky 2.0” Tomka Bagińskiego. Kto jednak zacznie przygodę z Legendami Polskimi Allegro od tego właśnie audiobooka, też na tym nie straci. Może zaś, oprócz prawie dwóch godzin dobrej zabawy zyskać zachętę do zapoznania się z kolejnymi odsłonami współczesnych interpretacji naszych rodzimych legend.

„Wywiad z Borutą” można pobrać zarówno w postaci ebooka, jak i audiobooka, jednak ten drugi format jest zdecydowanie bardziej godny polecenia. Pisząc bowiem ów dramat, twórcy wiedzieli już, kto wcieli się w postacie dziennikarki i diabła. Stąd też trudno się dziwić, że zarówno Krystyna Janda, jak i Tomasz Drabek w swoich rolach wypadają znakomicie. Poza tym w dobie cieszących się sporą popularnością na rynku audiobooków superprodukcji warto czasem dla odmiany posłuchać skromnego, kameralnego słuchowiska, jakie niektórzy być może pamiętają z czasów, kiedy radio nadawało coś więcej, niż muzyczną papkę i rozmowy o polityce.

6 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Łukasz Orbitowski, Michał Cetnarowski – Wywiad z Borutą
Wydawca: Allegro (2016)
Czytają: Krystyna Janda i Tomasz Drabek
Czas nagrania: 1:56:55

Polecamy także