Audiobook

Magdalena Wilk – Życie na sprzedaż. Sezon 1

Opublikował

dnia

Doktor Paweł Kasprzycki postanowił się przekwalifikować. Wprawdzie jedną specjalizację już posiada – jest patologiem, jednak mając nadzieję na poprawę sytuacji finansowej rodziny postanowił zostać chirurgiem. Dość szybko odkrywa, że w szpitalu, w którym odbywa staż podejrzanie często umierają pacjenci, których rokowania wcale nie były tak złe. Co więcej, któregoś dnia w szpitalu pojawia się kobieta uparcie twierdząca, że jej zmarłego syna pochowano bez serca, innym zaś razem przyłapuje pielęgniarkę na podawaniu pacjentowi niewłaściwego leku. Kiedy jednak stażysta próbuje dojść, co się w szpitalu dzieje, okazuje się, że jego córka jest chora i wymaga przeprowadzenia poważnych operacji, zaś pomoc w jej ratowaniu oferuje ordynator oddziału, na którym Kasprzycki odbywa staż.

„Życie na sprzedaż”, debiutancka powieść Magdaleny Wilk, porusza problem handlu ludzkimi organami. Nie chodzi jednak tyko o sam fakt, że w szpitalu dochodzi do takich praktyk, w powieści w sposób wiarygodny zostaje pokazane, w jaki sposób kupuje się współpracę osób, które w normalnych warunkach nie przystałyby na udział w takim procederze. Równie przekonująco autorka przedstawia realia życia zawodowego stażysty: obok pracy w szpitalu dodatkowe dyżury, co w sumie prowadzi do przemęczenia i do mniejszych lub większych kryzysów małżeńskich.

Większych zastrzeżeń nie budzą też bohaterowie. Owszem, postawa doktora Kasprzyckiego, który nie jest w stanie uwierzyć, że naprawdę w szpitalu dochodzi do morderstw, bo przecież „takie rzeczy to tylko w filmach”, może dziwić, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że łódzka afera „łowców skór” nie była fikcją literacką. Co więcej, subtelne nawiązanie do niej pojawia się w tym serialu. Początkowo irytowała też naiwność protagonisty w relacjach z ordynatorem, który robił wszystko, by pomóc stażyście w ratowaniu córki. Tylko inaczej się ocenia postępowanie ludzkie, kiedy się o nim czyta, inaczej zaś, jak się zastanowić, gdyby to dotyczyło mnie osobiście – jak bym reagowała w takich okolicznościach, czy zastanawiałabym się nad szczerością intencji ludzi, którzy oferują pomoc? Zwłaszcza gdybym była przeciążona pracą w stresujących warunkach.

Za najsłabszy punkt serialu uważam zakończenie. Nie tylko dlatego, że przez pierwsze osiem odcinków widzimy wszystko jedynie z perspektywy naiwnego stażysty, a w ostatnich dwóch doktor Kasprzycki pojawia się epizodycznie, a do głosu dochodzą inni bohaterowie. Zabieg ten ma swoje uzasadnienie, ale przejście z obserwowania wydarzeń z perspektywy tylko jednego bohatera na patrzenie oczami innego (i to co chwila) wybija nieco z rytmu słuchania. I trochę za dużo namnożyło się w końcówce powieści szczęśliwych zbiegów okoliczności, co sprawiło, że serial osadzony w jak najbardziej prostych realiach kończy się na sposób hollywoodzki.

Pomimo tych mankamentów „Życie na sprzedaż” to przyzwoity thriller medyczny, którego każdy odcinek, jak na dobry serial przystało, kończy się tak, że nie sposób oprzeć się chęci sięgnięcia po ciąg dalszy. Dodatkowym atutem serialu jest interpretacja Szymona Bobrowskiego, która doskonale podkreśla atmosferę zagrożenia i osaczenia, jaka otacza doktora Kasprzyckiego.

4 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Magdalena Wilk – Życie na sprzedaż. Sezon 1
Wydawca: Storytel Original (2018)
Czyta: Szymon Bobrowski
Czas nagrania: 9 x 00:55 + 1 x 01:15

Polecamy także