Audiobook

Marc Elsberg – Helisa. Oni nas zastąpią

Opublikował

dnia

helisa

Jeśli istnieje coś, co może łączyć nagłą śmierć sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych podczas międzynarodowej konferencji w Niemczech, niespodziewane zniknięcie 15-letniej wybitnie uzdolnionej i ponadprzeciętnie pięknej studentki Massachusetts Institute of Technology, ośrodek, w którym przychodzą na świat i wychowują się dzieci obdarzonych nieprzeciętnymi zdolnościami, urodą i zdrowiem oraz tajemnicze pojawianie się w ubogich wioskach w Tanzanii, Brazylii i Indiach roślin i zwierząt hodowlanych odpornych na choroby i złe warunki klimatyczne, to może być to tylko inżynieria genetyczna.

W swojej pierwszej przetłumaczonej na język polski powieści „Blackout” Marc Elsberg opisał, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od elektryczności i jak wyglądałby nasz „cywilizowany świat zachodni”, gdyby na kilka dni zabrakło prądu. „Zero” ukazuje, jak łatwo manipulować tymi, którzy zbyt dużo informacji o sobie zostawiają w sieci. W swoje najnowszej powieści pt. „Helisa” austriacki pisarz wziął na warsztat manipulacje genetyczne. Podobnie jak w swoich poprzednich powieściach, tak i tym razem Elsberg pokazuje, że to, o czym pisze, nie tyle ma szanse stać się rzeczywistością, co już nią jest. Nie pozostawia wątpliwości, że opisane przez niego manipulacje genetyczne na ludziach, roślinach i zwierzętach są już dziś możliwe: niektóre z nich od jakiegoś czasu już funkcjonują, nad innymi wciąż trwają prace w zaciszach laboratoriów. Sam pisarz jedynie snuje rozważania, jak mogą wyglądać relacje tak „wyprodukowanych” małoletnich geniuszy i ich twórców, zastanawia się, jak szybko eksperyment może wyrwać się spod kontroli. Ukazuje także, że chociaż można zaprojektować swoje dziecko na geniusza lub na piękność to jednak moralności czy etyki zapisać w genach się nie da. „Helisa” nie pozostawia także złudzeń, co do tego, co mogłoby się stać, gdyby na pozór znikąd pojawiły się na polach i w gospodarstwach rolniczych ubogich krajów tak genetycznie zmutowane rośliny i zwierzęta, jak te opisane w „Helisie”.

Powieści Elsberga potrafią robić większe wrażenie niż niejeden klasyczny horror. Po zakończonej lekturze tego ostatniego zawsze można odetchnąć z ulgą, że to przecież tylko fikcja, wyobraźnia autorów; w przypadku twórczości austriackiego pisarza wiadomo, że fikcji tu raczej niewiele. Tu nie ma miejsca na snucie domysłów: co bym zrobił(a), gdyby to była prawda. Tu warto się zastanowić, czy już na to wszystko jestem gotowy/gotowa.

„Helisa” powinna zadowolić nawet wybrednych czytelników. Jej wysłuchanie w interpretacji Jakuba Wieczorka – którego fani Austriaka mogą znać z interpretacji powieści „Blackout” – powinno sprawić przyjemność miłośnikom dobrej literatury w równie dobrej interpretacji.

5 out of 6 stars

Recenzentka: Jagoda Mazur

Marc Elsberg – Helisa. Oni nas zastąpią
Tytuł oryginalny: Helix – Sie werden uns ersetzen
Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Wydawca: Biblioteka Akustyczna (2017)
Czyta: Jakub Wieczorek
Czas nagrania: 18:23

Polecamy także